Navigation
Home Page

Governing Body

 

 

Governing Body 2020/2021

NameResponsibilityCategoryTerm of OfficeAppointed By
Jo HardingCo-Headteacher   
Eleanor WilliamsCo-Headteacher   
Jasmina Harris-Cherguit Parent05/02/2020-04/02/2024Governing Body
Marj Shanahan Co-opted30/01/2019-29/01/2023Governing Body
Michaela Benson Co-opted23/05/2018-24/05/2022Governing Body
Janis Thorpe Staff01/04/2020-31/03/2024Governing Body
Ian Panton Parent08/07/2020-07/07/2024Governing Body
Pradnya Gupte Co-opted08/07/2020-07/07/2024Governing Body
Anthony LanniVice-ChairParent08/07/2020-07/07/2024Governing Body
Emma LoftusChairLocal Authority07/10/2020-06/10/2024Governing Body
Lisa Neville 

Associate (staff)

Limited voting rights

30/01/2019-29/01/2023Governing Body
Vikki Simmons Co-opted24/03/2021-23/03/2025Governing Body
Sally AllenClerk   

 

Governor Declarations 2020/2021

Michaela BensonRelated to Colette Cowan, a member of school support staff
Janis ThorpeRelated to Rebecca Pratt, Teacher

 

Instrument of Government

Staff Governors2 (including the Headteacher)                                       
Local Authority1
Parent Governors5
Co-opted Governors7
Associate GovernorsNo limit to the number of Associate Governors
Total15

 

Governors in Post 2020/2021

Staff Governors

2                                                                                    

Local Authority1
Parent Governors3
Co-opted Governors4
Total10
Vacancies5
Associate Governors1

 

Governor Committees 2020/2021

Resources Committee
Anthony Lanni
Ian Panton
Lisa Nevill
Eleanor Williams

 

School Improvement Committee
Marj Shanahan
Michaela Benson
Janis Thorpe
Jo Harding
Jasmina Harris-Cherguit
Pradnya Gupte
Vikki Simmons

 

Governor Roles 2020/2021

Marj ShanahanChild Protection and Safeguarding (including children in care and attendance)
Marj ShanahanInclusion (including SEND and Pupil Premium)
Ian PantonHealth and Safety
Vikki SimmonsTransition
Jasmina Harris-CherguitPE and Sports Premium
Pradnya GupteGovernor Induction and Training
Anthony LanniWebsite and GDPR
Anthony LanniIncome Generation
Emma LoftusLeadership and Management linked to School Improvement Plan

 

Governor Faculty Links 2020/2021

Jasmina Harris-CherguitHumanities                            
To be confirmedSciences
Vikki SimmonsArts

 

 

Letchmore Infants’ and Nursery School

Governors Attendance Register 2020/2021 

 

Y = Attended, N = Apologies Accepted, NA = Apologies not Accepted, NS = No Apologies sent, ? = Attendance Not Marked, Blank = Not Required

 

  School Improvement CommitteeResources CommitteeFull governing boardSchool Improvement CommitteeResources CommitteeFull governing boardSchool Improvement CommitteeResources CommitteeFull governing boardSchool Improvement CommitteeResources CommitteeFull governing board
GovernorGovernor Type22 Sep 202030 Sep 202007 Oct 202024 Nov 202002 Dec 202009 Dec 202019 Jan 202126 Jan 202103 Feb 202109 Mar 202116 Mar 202124 Mar 2021
Mrs Sally AllenClerkYYYYYYYYYYYY
Mrs Michaela BensonCo-opted governorY YY NY YY Y
Mr Anthony Blyth  YY NY      
Mr Brian BuckinghamCo-opted governor YY YY YN YY
Mrs Pradnya GupteCo-opted governorN YY YY YY Y
Mrs Joanna HardingHeadteacherY YY YYYYYYY
Mrs Jasmina Harris-CherguitParent governorY YY NY NY Y
Mr Anthony LanniParent governor YY YY YY YY
Mrs Emma LoftusLocal Authority Governor  Y YY YY YY
Mrs Judith Lovelock Y NY        
Mrs Lisa NevillAssociate Member YY YY YY YY
Mrs Kelly Nichol  YY YY      
Mr Ian PantonParent governor YY YY NY YY
Miss Marj ShanahanCo-opted governorY YN YY NN Y
Mrs Janis ThorpeStaff governorY YY YY YY N

 

Governor Biographies

 

Emma Loftus - Chair of Governors

I was delighted to be appointed a Governor for Letchmore Infants’ and Nursery in October 2020 and started on the Resources Committee. My background is in HR, working in various sectors over the years and currently in education for a Multi-Academy Trust in Hertfordshire. Education and the importance of learning and development for all ages interests me and being a Governor is a great opportunity to try to give something back to the local community. I am keen to utilise my skills to contribute to the continuing success as well as developing plans to benefit the children at the wonderful school of Letchmore Infants’ and Nursery. I have three children who are now all secondary age and as a family we have lived in different places in Hertfordshire over the years as well as living outside the UK.

 

Jo Harding - Co-Headteacher

I moved to Stevenage in 2002 and live locally with my husband and 3 young children.

I have been working at Letchmore Infants' and Nursery School since 2002 and joined the governing body shortly after. In 2018 I became Co-Headteacher alongside Kelly Nichol and together we strive to provide the best possible education for every child who comes to Letchmore. We are a strong team who value all members of the Letchmore community and are proud of the dedication shown by our supportive governing body. Letchmore continues to be an important part of the local community. I feel excited to see our school continue to develop in the future.

 

Janis Thorpe - Staff Governor

I became a staff governor in 2012 but have been working at the school since 1996. I have worked in nursery, reception and year one and I am currently Head of Early Years and a teacher in reception. I first became interested in being a governor to gain a different perspective of our school. It is a very interesting role and one that I very much enjoy.  I am inspired to continue my service as a governor to ensure we get the very best for the children at Letchmore.

As well as working at the school I also have grandchildren who attend or have attended Letchmore and presently have one grandchild in year 2 and one in nursery.

 

Michaela Benson - Co-opted Governor

I am proud to say that I have been a part of the Letchmore community since 2000, when my daughter started nursery. I was an active member of the PTA and began volunteering as a parent in 2003 when my son joined the nursery. I felt very privileged to be offered a part time teaching assistant role in 2004 and soon realised education would be my new career path. I became a full time teaching assistant in 2005 and attended university to gain my teaching degree. I was delighted to be offered a teacher training place at the school and was employed as a teacher in 2011. I am now an Assistant Headteacher with overall responsibility for Inclusion and a Designated Safeguarding Lead.

I am committed to ensuring that all our learners have access to a fun and engaging curriculum and that our children are educated in a safe and stimulating environment.

I became a governor when I was a teaching assistant. I am proud to say that the whole school community has strived to ensure that the school still has the same welcoming, inclusive feel as it did when I chose it for my children to attend in 2000.

 

Marj Shanahan - Co-opted Governor

I have been a civil servant for just over 28 years, working mainly in operational roles across Hertfordshire and Bedfordshire. I have recently started as a Customer Service Leader in West London.

I was appointed as a governor in January 2019. I am a member of the School Improvement Committee and also a lead governor on inclusion.

I became a governor to give something back to the community by contributing to the education of the children in the local area. My aim is to be able to make a positive contribution to the school and play an active role so it continues to maintain it's high standard and fantastic reputation.

 

Lisa Neville - Associate Governor

I have a long and happy history with Letchmore Infant School. My children attended the school and I began my career in education here as a teaching assistant. I went on to complete my teacher training at Letchmore and was lucky enough to be offered a teaching job in 2008. I have worked in EYFS and years 1 and 2 and I am passionate about delivering a curriculum that engages and inspires children to love learning and to want to face challenges with confidence every day. I am very proud to be Mathematics subject lead, Key Stage One Leader and Assistant Head at the school. As a member of school staff and a new associate governor, I look forward to responding to the responsibilities and challenges involved as I feel that I can contribute in a positive way to key decisions and discussions to ensure children are safe and access a broad and balanced curriculum.

 

Vikki Simmons - Co-opted Governor

Hello, I am new to the governing body at Letchmore, joining as a co-opted governor and working on the school improvement committee since March 2021. I am currently Assistant Headteacher, full time teacher and reading subject leader at the local link junior school where I have been part of the team for 7 years. In 2011, when training to become a teacher, I completed a placement at Letchmore in Nursery and have witnessed first-hand what a fantastic school it is since then. I am committed to playing a positive and effective role on the governing body and working alongside the other governors and with Letchmore staff and children to maintain the reputable standards of teaching and learning already established. 

 

 


Top